Psychiatrička mi doporučila cvičenie na tomto prístroji na zlepšenie koncentrácie pozornosti. Akým spôsobom mi to môže pomôcť? Myslela som, že prístroj je vhodný len na zvládanie stresu.

Zvládanie stresu je všeobecný pojem. V princípe ide o to, že v prípade ak koncentrácia pozornosti a jej poruchy súvisia so stresom a nie sú spôsobené organickým poškodením (demencia, vedľajšie príznaky incýh somatických ochorení), zníženie aktivácie sympatického nervového systému (SNS) pomocou biofeedbacku HRV prispieva k zvýšeniu rovnováhy autonómneho nervového systému a tým aj k zlepšeniu koncentrácie pozornosti.

Je to teda niečo podobné ako imunita - jej zvýšenie je žiadúce pri rôznych ochoreniach. To isté platí aj pri stave autonómneho nervového systému -  nech už je jeho nerovnováha resp. chronická dysregulácia spôsobená akýmkoľvek stresom, pravidelné cvičenia vedúce k jeho vyrovnaniu spôsobujú, že stres sa nebude v tele kumulovať (v podobe chronicky dysregulovaného nervového systému) a tým vyvolávať ďalšie komplikácie.

Znamená to tiež, že farmakoterapiu a tiež psychoterapiu možno efektívne kombinovať s cieľom zníženia psychického napätia a zlepšenia prechodných pamäťových problémov spôsobených, alebo udržiavaných stresom. 

 

 

Čo je HRV biofeedback?

HRV biofeedback je počítačový systém určený na snímanie srdcovej variability a sprostredkovanie týchto údajov v užívateľsk príjemnej a zrozumiteľnej podobe tak, aby mohol človek vlastnou aktivitou dosiahnuť cielené zmeny vo fungovaní autonómneho nervového systému.

HRV je skratka pre variabilitu srdcovej frekvencie (heart rate variability), t.j. premenlivosť v činnosti srdca.

Zdravé srdce má vyššiu variabilitu srdcovej frekvencie a tým sa dokáže rýchlo prispôsobiť, odpovedať na vonkajšie a vnútorné podnety a nároky. Stres, vek, nevhodný životný štýl a rôzne duševné a telesné ochorenia znižujú variabilitu srdcovej frekvencie a tým aj výkonnosť.

 

Pravidelná srdcová činnosť s malou premenlivosťou intervalov medzi jednotlivými pulzmi je nielen klinickým príznakom  dysregulácie autonómneho nervového systému, ale aj zníženej výkonnosti kardiovaskulárneho systému a úrovne psychosomatického zdravia. Normálne sa pri nádychu  srdcová frekvencia zvyšuje, pri výdychu spomaľuje. Čím sú tieto oscilácie (variabilita) väčšie, tým pružnejší a prispôsobivejší je kardiovaskulárny systém.

Aký je rozdiel medzi biofeedbackom a psychowalkmanom?

Biofeedback je zložený zo slov bio-feedback a predstavuje vlastne biologickú spätnú väzbu.

Ak sa naučíte relaxovať a uvolniť s pomocou biofeedbacku, je to akoby ste sa naučili chytať ryby s pomocou skúseného rybára, ktorý Vám vždy poradí ako a kde chytať, prípadne aj to, prečo sa Vám nedarí. V praxi to teda znamená, že vďaka tomu, že emWave ® poskytuje reálnu spätnú väzbu o tom, čo sa vo vašom tele deje, viete presne určiť, či sa nachádza váš nervový systém v stave rovnováhy, alebo nie. Na to, aby ste sa do rovnováhy dostali môžete použiť rôzne techniky od pravidelného bránicového dýchania spojeného s vizualizáciou až po modlitbu. Záleží len na Vás.

Pri psychowalkmane je to skôr o tom, že Vám niekto tie ryby nachytá za Vás. Vďaka foto alebo audio stimulácií začnú vo Vašom mozgu prevládať tie typy vĺn, ktoré si v psychowalkmane navolíte, bez neho to však tak priamo nedosiahnete. Princíp teda spočíva v tom, že technické zariadenie priamo zmení frekvenciu vašich mozgových vĺn prostredníctvom stimulácie.

 

Ako funguje ušný senzor?

Ušný senzor je pletyzmograf. Prostredníctvom infračerveného svetla meria prietok krvi v ušnom laloku. Tento signál potom posiela do počítača, kde sa vypočítava interval medzi údermi srdca (s presnosťou na milisekundy) a z týchto údajov potom vzniká graf srdcovej variability.

Ako mi môže pomôcť používanie emWave?

S trochou nácviku prostredníctvom emWave desktop sa môžete naučiť pozitívne ovplyvniť mnohé oblasti Vášho života.

 • Zmeňte svoju fyziológiu a zlepšite tak svoje zdravie a vnútornú pohodu
 • Naučte sa ako dosiahnuť hlbokú relaxáciu, odstrániť úzkosť a strach, ktoré Vám v živote bránia úspešne sa presadiť a tešiť sa zo života
 • Odpútajte sa od stresu
 • Získajte emočný odstup pri riešení problémov a nájdite tak vhodnejšie riešenia
 • Zlepšite svoju tvorivosť a schopnosť rozhodovať sa

Tieto techniky budete schopní uplatniť v týchto oblastiach:

 • Zdravie -- podpora imunitného systému, zlepšenie kardiovaskulárneho stavu, zníženie stresu a úzkosti u ADHD
 • Práca -- prekonajte úzkosť v práci, transformujte stres na tvorivú energiu a zlepšite komunikáciu so spolupracovníkmi a klientami
 • Vzťahy -- s rozvahou riešte rodinné a partnerské konflikty, zlepšite komunikáciu a kvalitu vzťahov s partnerom a deťmi
 • Šport -- dosiahnite harmonický, "koherentný" stav, ktorý podporuje psychický aj telesný výkon, ľahši dosiahnite "zónu" optimálneho výkonu
 • Meditácia a iné aktivity -- zlepšite techniku dýchania a dosiahnite nové hĺbky vnútornej múdrosti a pokoja
 • Kvalita života -- dosiahnite nové úrovne sústredenia, kreativity, komunikácie a celkovej pohody, ktoré prispejú k vyššej spokojnosti a naplnenosti Vášho života
 • Deti -- pomôžte deťom získať zdravé postoje, naučte ich lepšej sebaregulácii, obnovte v nich chuť žiť a posilnite tieto naučené vzorce právania pre ich úspešnú budúcnosť
 • Oddych --Zahrajte sa tri počítačové hry len tak zo zábavy a nechajte na seba pôsobiť ich efekt

Čo je emWave® PC desktop

Systém emWave je vo svojej podstate monitor srdcového rytmu, ktorý Vám umožňuje pozorovať stav synchronizácie Vášho autonómneho nervového systému. emWave desktop môže byť použitý na sledovanie účinnosti rôznych techník ako je meditácia, dýchacie a iné techniky na redukciu stresu a zvyšovanie koncentrácie. Súčasťou emWave desktop sú hry a Emočný vizualizér®, ktoré sú tiež ovládané úrovňou koherencie Vášho srdcového rytmu.

Systém emWave patrí medzi tzv. domáce biofeedback systémy vzhľadom na jednoduchosť jeho ovládania. Svoje využitie nájde pri redukcii stresu, depresiách, panickej poruche, úzkostiach, poruchách pozornosti, post-traumatickej stresovej poruche (PTSP), psychosomatických ochoreniach, cukrovke, vysokom krvnom tlaku, chronickej bolesti, a všade tam, kde autonómny nervový systém (ANS) hrá dôležitú rolu. 

Aký počítač potrebujem na to, aby mi systém emWave PC fungoval bez problémov?

System Requirements

Vo všeobecnosti platí, že počítače zakúpené v posledných približne 5 rokoch už spĺňajú všetky potrebné požiadavky pre bezproblémový chod systému emWave PC.LAN karta je už súčasťou každého počítača (u notebookov aj vrátane Wifi pripojenia). Grafické karty sú dnes aj v základných výbavách dostatočné.

Pre úplnosť však uvádzame systémové požiadavky.

 • Pentium II alebo rýchlejší
 • Microsoft Windows 2000 SP2, XP SP2, Windows Vista alebo Windows 7 Profesional
 • 256 MB pamäte RAM (512 MB alebo viac na Windows 2000, XP a Vista)
 • 300 MB voľného priestoru na disku
 • 32 MB Video RAM (potrebná pre Emočný Vizualizér)
 • CD-ROM jednotka (na inštaláciu)
 • LAN sieťová karta (ethernet, alebo wifi)
 • 1x USB port

Určenie konfigurácie Vášho počítača:

Ak máte pochybnosti o konfigurácii svojho počítača, kliknite na ploche monitora pravým tlačítkom na ikonu Môj počítač (My computer), otvorí sa Vám okno a v ňom zvoľte možnosť Vlastnosti (Properties). Na obrazovke uvidíte aktuálnu konfiguráciu Vášho počítača (viď ilustratívny obrázok).

 

 

 

Ochrana osobných údajov

Reklamačné podmienky

Obchodné podmienky