Vytlačiť

Psychiatrička mi doporučila cvičenie na tomto prístroji na zlepšenie koncentrácie pozornosti. Akým spôsobom mi to môže pomôcť? Myslela som, že prístroj je vhodný len na zvládanie stresu.

Zvládanie stresu je všeobecný pojem. V princípe ide o to, že v prípade ak koncentrácia pozornosti a jej poruchy súvisia so stresom a nie sú spôsobené organickým poškodením (demencia, vedľajšie príznaky incýh somatických ochorení), zníženie aktivácie sympatického nervového systému (SNS) pomocou biofeedbacku HRV prispieva k zvýšeniu rovnováhy autonómneho nervového systému a tým aj k zlepšeniu koncentrácie pozornosti.

Je to teda niečo podobné ako imunita - jej zvýšenie je žiadúce pri rôznych ochoreniach. To isté platí aj pri stave autonómneho nervového systému -  nech už je jeho nerovnováha resp. chronická dysregulácia spôsobená akýmkoľvek stresom, pravidelné cvičenia vedúce k jeho vyrovnaniu spôsobujú, že stres sa nebude v tele kumulovať (v podobe chronicky dysregulovaného nervového systému) a tým vyvolávať ďalšie komplikácie.

Znamená to tiež, že farmakoterapiu a tiež psychoterapiu možno efektívne kombinovať s cieľom zníženia psychického napätia a zlepšenia prechodných pamäťových problémov spôsobených, alebo udržiavaných stresom.